~~~~~~~~~~~~~~~

Göçebe Şehrin Efendisi Hakkında


Bildiğiniz üzere bu yılın başında Göçebe Şehrin Efendisi adlı şiir kitabım sizlerle buluştu ve bazı blog arkadaşlarımın kitabım hakkında kendi sayfalarında söylediklerini burada toplamak istedim.  Bu sayfa zaman zaman güncellenecek ve kitabım hakkında yazılanlar burada yer alacaktır.

Destek olan herkese canı gönülden teşekkürlerimi ve en derin sevgilerimi iletiyorum.


"Kızım kitabı eline aldı, bir sayfa açtı, az biraz okudu sonra bir kaç sayfa daha çevirdi onları da okudu derken bir baktım aldı kitabı gitti ve döndüğünde ama bu şiirler harikalar! dedi."

"Güzel yürekli bu insana çok teşekkür ediyorum ve başarısının devamını yürekten diliyorum."

Sessizprenses"Hamiyet Akan'ı önce sanal alemden, bloğundan tanıdım. Şiir yazmaktaki hızı dikkatimi çekti. Her gün veya günaşırı şiir yazıyor, yayınlıyordu. Sonra kitabının arkasındaki gülümseyen yüzünü, ışıl ışıl bakan gözlerini fark ettim. Aynı zamanda muzip bir bakıştı bu.
İzleyici yorumlarına verdiği cevaplarda içten ve dobra dobraydı. Duygularını ustaca dışa vuran bir insandı.

Kitabı alalı uzun bir zaman oldu. Şiir kitaplarını baştan sona roman gibi okuyamıyorum ben. Bölüm bölüm okuyor, notlar alarak işaretliyor ve geriye dönüşler yaparak tekrar okuyorum. Daha zevkli oluyor. Şiir dolu bir dünyadan da uzaklaşmamış oluyorsunuz. Hamiyet Akan bir kadın şair duyarlılığıyla yazmış şiirlerini.

 O'nun penceresinden dünyaya baktığınızda öncelikle yoğun sevgi görüyorsunuz. Şiirlerinde özlem de var, sitem de, umut da var, endişe de. Hayatın hemen hemen her haline dokunmuş. Ama hemen her şiirinde buram buram dile getirilen bir aşk, bir sevda, bir tutku var. Kitabın adı nereden geliyor diye düşünmüştüm önce. Kitabı okurken bir aşk şiirinde bu sorum cevabını buldu:

"Bedenimin göçebe şehrinde,
Efendilik yapıyor ellerin.
Koşuyor dur durak bilmeden
Kıyı köşe demeden..."
Şiirlerde sade bir dil kullanılmış, rahatlıkla okunuyor. Bazı şiirlerde bir veya birkaç dizeye bir felsefe sığdırılmış. Okuyor ve düşünüyorsunuz:

Çöpçatan (S-63-)
"Nefesim buz tutarken yalnızlık sokağında,
Sensizliğe çöpçatanlık ediyordu hayat.
Ve ne kadar uğraşırsa uğraşsın,
Sensizlik hep bana bir beden büyük geliyordu."
-----------------
Kardelen (son 4 dize)
"Ne yaralarımı bilirsiniz.
Ne de üşüyen ellerimi.
Ben karlar altından,
Güneşe merhaba diyen
Kardelen gibiyim."
-----------------
Hamiyet Hanım şiirlerini bir kadın titizliğiyle ince ince işlemiş adeta; Bazen doğaya bir elma çekirdeğiyle küçük bir dokunuş Düşüş (S-167), bazen sevdiğine çığlık gibi bir sitem-"Şehrin göbeğinde, dağ başı yalnızlığı benimkisi", ve bazen dile getirilen büyük bir sıkıntı...
Mengene ( S-71-)
"Özlemin mengenesinde yüreğim,
Ne nefesim yetiyor ne sesim.
Sıkıştırılmış bir suskunluk bu.
Kol geziyor dört yanımda benliğimin yokluğu.
Bin bir parça puzzle gibiyim.
Ben dediğim parçam kayıp."
----------------------
Kitabının arka kapağında şiirle bağlantısını anlatırken şöyle diyordu Hamiyet Akan arkadaşımız: "Yaşadıkça yazıyorum, yazdıkça nefes alıyorum." Bu derin nefes daha uzun yıllar hep aynı düzende sürsün ve ritmi hiç bozulmasın diliyorum."

Makbule Abalı
"Sevgili arkadaşımızdan bir şiir kitabı bekliyorduk ve geldi de o kitap zaten. Kitap baştan sona bir aşk türküsü gibi. Aşk şiirleri tümü, aşk, ayrılık, özlem, hüzün şiirleri.
Ayrılık ve hüzün çok ancak tatlı bir hüzün bu. Sözcüklerden gelen bir yumuşaklık var. Sert, kötümser şiirler değil. En serti bile gülümsetiyor.

Şiirlerin çoğu hep bir sevgiliye sesleniyor gibi. Hem birliktelik hem ayrılık yaşanmış. Bu sevgili somut da olabilir, soyut da.
Dörtnala Sevgi, Cennet Gülüm, Şiirlerim Kadar Anlayabilseydin Beni gibi vurucu şiirleri var arkadaşımızın. “Anlatılamayan” dediği aşkı belli ki yoğun yaşayan ama iyimser bir yüreğin dizeleri hepsi ve pek sevdiği bazı sözcükler de var, libas, lal, har gibi.

“Demedi Deme”yin ve Göçebe Şehir neymiş Efendisi kimmiş merak edin. Arkadaşımızı ayrıca masum çocuk ruhunu kaybetmediği için de kutlamak gerek çünkü bu az bulunan bir özellik.
“Ne zaman ay ışığı vursa yüzüme, Üsküdar oluyorum” “Kadın olmaktan yorulan/Küçük bir kız çocuğuyum aslında/Pamuk helvaya mutluluk saklayan/Şimdi mutluluk kayıp/Elim yüzüm pamuk helva”

Mükemmel. Herhangi bir şiiri sevdiğinize gönderebilirsiniz yani çok da kullanışlı faydalı şiirler. Bazıları modern bazıları mani bazıları da halk şiiri gibi. Ve hepsi olumlu. İnsancıl ve naif ayrıca.
Not:4/4"

Deeptone"Selamlar sevgiler olsun tüm yüreği güzel dostlara, malumunuz güzel yürekli insan Hamiyet Akan arkadaşımın yüreğin satırlarını döktüğü güzel kitabı Göçebe Şehrin Efendisi adlı şiir kitabı elime ulaştı yavaş yavaş içime sindire sindire okumaya başladım.   Bakalım daha nasıl güzel satırlar çıkacak karşıma?  Tekrar  hayırlı uğurlu olsun  inşallah  güzel yürekli  Hamiyet’im daha nice yürek satırların gelmesi dileğiyle  canım benim.."

Sessizkaldım"Güzel yüzlü dost dediğim insan, kitabin şahane ötesi. Elime aldığımdan beri çok heyecanlayım, sanki sen gelmişsin gibi can dostum."

Elifdünya

Ve yayına girdiği gün alınarak Gaziantep'ten bana gönderilen kitabımın ilk fotoğrafı.


Bana Facebook'tan, Twitter'dan ve İnstagram'dan ulaşmak için linklere tıklayınız.

Kitabıma D&R'dan, Kitap Yurdu'dan, İdefix'den, İnkılap'dan ve şurada bahsettiğim adreslerin hepsinden ulaşabilirsiniz.
 
Theme:deluxetemplates.net