~~~~~~~~~~~~~~~

Papirüs Kâğıdın Atası
Kalemin vefakâr sevgilisidir kâğıt

Ne vakit başı sıkışsa kalemin

Açar kucağını biricik sevgilisine

Gel der, gel efkârını bende dağıt

Kalem kâğıdın davetine icabet eder

Biri rengi bitene dek içini döker

Diğeri beyazlığı yitene dek onu dinler

Ve onları izleyenlere aldırış etmeden

Hiç durmadan delice sevişirlerYıllardır sürüyor kâğıtla kalemin aşkı ve elbet sonsuza kadar da sürecektir. Bizlerde onların böylesine güzel aşkına şahitlik etmeye devam edeceğiz.

Bugün kâğıtla kalemin aşkını düşünürken aklıma kâğıdın atası geldi, az çok hakkında bilgim vardı ama yine de ufak bir araştırma yapıp bilgilerimi tazeledim.Kâğıdın atasının adı papirüs, doğum yeri Mısır diye biliniyor. Doğum tarihi yaklaşık olarak M.Ö. 4000 yıllarına dayandığı söylenmekte.

Papirüs bir tür su bitkisi daha çok bataklık ve nehir kenarlarında yetişiyor. Mısırlılar tepesindeki püskülleri güneşin ışınlarına, gövdesini de üçgen oluşuyla piramitlere benzetmişler bu nedenle de bitki onlar için kutsal sayılmış.
5 bin yıldan beri kullanılmakta olan ve parşömenden daha uzun süre muhafaza edilebildiği, üzerindeki yazılar ıslansa bile silinmediği için edebî yazılarda, resimlerde, resmî yazışmalarda ve daha birçok alanda kullanılmış. Özellikle hiyeroglif alanda birçok eserin meydana çıkmasına neden olmuş.

Unutmadan şunuda belirteyim; gerçek papirüs kâğıdını sahtesinden ayırt edebilmek için, ışığa tutup katmanlarını görmenin yeterli olduğu söyleniyor. Zira günümüzde her şeyin bir de taklidi var.


Papirüs, ilginç bir sürü işlemin ardından işlenebilecek hale geliyor. İşte yapılışı: Öncelikle bitki, yapılacak olan kâğıdın boyutuna göre boydan kesiliyor. Daha sonra kabukları soyularak 5-6 gün suda bekletiliyor. Sudan çıkarılan papirüsler uzun şeritler halinde kesilip bir merdane ile ezilerek düz hale getiriliyor. Ardından bir bez üzerine yan yana ve uç uca gelecek şekilde birleştiriliyor. Bu aşamalardan sonra baskı makinesinde sıkıştırılarak suyunu bırakması için birkaç gün bekletilip kullanıma hazır hale getiriliyor. Preste bekletilme anında bıraktığı su papirüs şeritlerinin birbirine yapışmasını sağlıyormuş, bu da fazlasıyla ilgimi çekti.

Bugünkü bildiğimiz kâğıttan çok farklı olsa da, o kâğıdın atası ve ne diyeyim ki; iyi ki varsın kâğıt, bizler sensiz ne yapardık?

Herkese mutlu hafta sonları diliyorum.
Sevgi ve muhabbetle…

Hamiyet Akan
 
Theme:deluxetemplates.net