~~~~~~~~~~~~~~~

Hayatın Repertuarını DinlemekGüneş perdenin arasından sızıp yüzüme dokunuyor ve odama girebilmek için çaba harcıyordu. Üzerimden pikeyi kenarına iterek kalktım. Perdenin arasından içeriye sızan güneşi, perdeyi tamamen açarak odama buyur ettim. Açmamla birlikte pırıl pırıl bir sabah odama teşrif etmişti.

Penceremden dışarıya şöyle bir baktım. Kış valizini toplayıp gitmiş, çiçekler etrafa saçılmış, kuşlar çatımın kenarlarına yuva kurup ailelerini oluşturmuşlardı bile. Sığırcıklar, en çok da onların seslerini duyuyordum sabahları. Her sabah büyük bir konser dinletiyorlardı bana. Melodik sesleri ile repertuarları oldukça genişti. Bir kuşun sesi diğerininkine benzemiyordu. Bir gün ağızlarında çiçeklerle çatımın arasına girdiklerini gördüm ve oldukça şaşırdım. Meğer dişi sığırcığı etkileyip yuvaya çekmek için erkek sığırcığın yaptığı romantik bir hareketmiş bu. Son beş-altı yıldır çatımı mesken tutmuşlardı. Ben onlardan, onlarda benden memnun yaşayıp gidiyorduk.

Yatağımın kenarına oturup uzun süre güneşin yüzümü, bedenimi okşayışının tadını çıkartıp kuşların sesini dinledim. Yüzüme yayılan çiçekli gülümsemenin verdiği keyfi içime sindirdim. Hayata bazen bir kuşun sesiyle veya güneşin sıcaklığıyla dokunabilmek güzel şeydi. Mutluluğu uzaklarda değil tam işte o anda yüzümde oluşan gülücüğün büyüsünde bulabilmek ise büyük bir nimetti.

Hamiyet Akan

26 yorum:

 1. Yazıdan yayılan pozitif enerji gülümsememe sebep oldu...Güneş bahar sözü vermiş gibi doğdu bu sabah mutlu etti bizi bir de yazını okudum gittim tomurcuklanan leylaklara baktım...

  YanıtlaSil
 2. Adsız16/4/15

  Birgün öncesine kadar bir kaç gün/gece pencereyi açtığımda bir ses duyuyordum. Zannederim ki bu bir kurbağa. İnsan bir kurbağa sesiyle mutlu olabilir mi? Sanırım ben oldum. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Olabilir :) Kurbağa, çekirge, kuş fark etmez yeter ki doğadan gelsin ve ruhumuza değsin :) Doğayı dinlemek insana müthiş bir mutluluk veriyor.

   Sil
 3. Doğa güneşiyle, çiçekleriyle, kuş sesleriyle ve dağıttığı gülücükleriyle hiç eksilmesin odanızdan...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Amin, teşekkürler..Hepimizin odasından, ruhundan hiç mi hiç eksik olmasın.

   Sil
 4. Uyandığımda ben de perdeyi ve pencereyi açarım hemen :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir sabahın çok erken saatlerini ve bir de güneşin ısıtmaya yeni başladığı saatleri çok severim Şenay :) Perdenin arkasında bırakılır mı o güzellik hiç değil mi :)

   Sil
 5. Kış valizini toplamış ama arkada soğuğundan azıcık unutmuş görünüyor :)
  Yine de hoş geldin bahar..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Azıcık bırakmış ki, unutmayalım kendisini diye :)
   Bence de hoş gelmiş bahar :)

   Sil
 6. Yazı yine pozitif enerji yaydı :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok sevindim böyle olmasına ve hissettirmesine :)
   Teşekkürler Furkan

   Sil
 7. mutluluğun en yakınımızda olduğunu görmek büyük bir nimetti..
  hep onu güzel çocuk gülüşlerinden toplamaya :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu büyük nimetin kıymetini bilmek gerek..
   Çocuk gülüşleri eksik olmasın yüzünden mavicim :)

   Sil
 8. Kış valizini toplayıp gitmiş yerine bahar gelmiş. O da üzerine düşen vazifeyi yerine getiriyor.Hafif soğuk bazen de sıcak yağmurlu güzelliklerle dolu günler bekler bizi:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yağmuru, güneşi, soğuğu ve sıcağı ile hayat güzel hem de çok güzel..
   Gelsin güzelliklerle dolu günler hepimize :)

   Sil
 9. Adsız17/4/15

  yazınız nasıl huzurlu nasıl güzel

  YanıtlaSil
 10. içim açıldı hem yazı hem müzik güzeldi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevindim böyle olumlu duygular hissettirebildiğime :)
   Teşekkürler Tolga

   Sil
 11. Hayata pozitif bakmayı becerebilmek gerçekten büyük nimet. Hele ki olumsuzlukların her yeri sardığı düşünülürse. bana da beklerim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sayfama hoş geldiniz. Her taraf o kadar olumsuzlukla dolu ki azıcık da olsa insan mutlu olmak istiyor. Bazen bir güneş, bazen bir kuş sesi bile yetebiliyor tabi yetinene.

   Teşekkür ederim ve elbette gelirim.

   Sil
 12. Bugün güne bulutlarla uyandık..güneş yüzünü hiç göstermedi.. mevsimler de şaşırdı..ama sayfandaki güneşli, müzikli yazı içimi açmaya yetti..teşekkürler Sevgilerimle..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen sevgili Esin, mevsimlerde şaştı. Dün yaz günü gibiydi ama bugün yağmur ve soğuk vardı. İçiniz dilerim her daim güneşli ve açık olsun:) Beğendiğinize çok sevindim. Benden de teşekkürler ve sevgiler..

   Sil
 13. Hayatın repertuarından bahar hiç çıkmasın...Bol güneşli günler dilerim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çıkmasın :) Ben de size güneşin, sevginin ve gülücüklerin bol bol olduğu günler diliyorum:)

   Sil

 
Theme:deluxetemplates.net