~~~~~~~~~~~~~~~

Adı Garip Kendi Garip Kalmasın :)
Son günlerde güzel bir ada hayali kurarken başladım araştırma yapmaya ve öyle bir adayla karşılaştım ki başta inanamadım desem yeridir ama uzunca bir araştırmanın ardından tatmin oldum. Neden inanamadığımı ise adanın ismini size yazarak belirtmek istiyorum :)

Taumatawhakatangihangakoauauotamateapokaiwhenuakitanatahu

Telafuzunu yapabilen olacak mı bilmiyorum :)

Yeni Zellanda’daki bu ada ülkede 2006 verilerine göre 4 milyon insan yaşıyor ama yaşayan insan sayısından kat kat fazla koyun yaşıyor. Tarım ve hayvancılıkla geçimlerini sağlayan ada sakinleri haka dansıyla ün yapmışlar. Yanlış hatırımda kalmadıysa bir ara Metin Uca programlarında sıkça kullanırdı.

Bu dans da, ada ismi gibi oldukça ilginç ve ülkemizde biri yaptığında şiddete maruz kalacağı kesin:)

Spor müsabakalarında sık sık kullanılan dans, sert el kol hareketleri yüzünden tepkiler alabiliyor. Aslında bir savaş dansı, sözleri “ölüyorum ölüyorum” diye başlayıp “yaşam yaşam” diye devam ediyor.

Biz haka dansını geçip adamıza gelelim, ada film çekimleri için de mükemmel seçim olarak görülmüş ve “Yüzüklerin Efendisi” gibi birçok filme ev sahipliği yapmış.

Adı garip olan adamız güney yarım kürede olduğu için şu an biz kış şartlarında donarken onlar yaz ayının keyfini sürüyorlar.

Acaba taşınsam mı bu adaya diyorum ama nerede oturuyorsunuz dediklerinde sanırım bir saat adanın ismini söylemekle uğraşırım :)

Neyse ben yine ufacık tefecik güzel bir ada aramaya devam edeyim, bu ada sakinlerine ve sizlere de hayırlı günler dileyeyim.


Sevgilerimle…


Hamiyet Akan
 
Theme:deluxetemplates.net